تاریخچه شرکت پخش پگاه

 شرکت پخش پگاه یک شرکت سهامی خاص بوده و روند شکل گیری و رشد شرکت را می توان به چهار مقطع زمانی تقسیم نمود: 

  

مرحله اول:

  

 دوره زمانی 1362 تا 1369 را در بر می گیرد.
 در اوایل دهه 60، صنعت شیر از مشکلات فراوانی در حوزه توزیع رنج می برد و این فرآورده بصورت نامتوازن میان صنوف مختلف تهران توزیع می شد. بر این اساس از شرکت های مختلف درخواست شد تا راه حل های خود را ارائه نمایند.
 مؤسسین شرکت پخش پگاه با برگزاری جلساتی به مدیران صنایع شیر ایران راهکاری را جهت توزیع شیر ارائه نمودند که پس از بحث و بررسی ها و فراز و نشیب های فراوان پذیرفته شد.  
 اجرای این پیشنهاد موجبات راه اندازی شرکت پخش پگاه در سال 1362 را فراهم نمود و بدین ترتیب توزیع شیر توسط این شرکت تا سال 1369 ادامه یافت.
 بی شک می توان مدعی شد که فعالیت شرکت های توزیع لبنیات کنونی در سطح کشور، استمرار همان فعالیت های شرکت پخش پگاه در دهه 60 می باشد.  
 

مرحله دوم:

 این دوره به سال های 1370 تا 1374 بر می گردد. در این دوران تغییراتی در سیستم توزیع کشور اتفاق افتاد و از حالت کاملا دولتی زمان جنگ تحمیلی به سمت اقتصاد آزاد در حرکت بود.

 شرکت تصمیم گرفت توزیع محصولات لبنی را که عمدتا سهمیه بندی بود رها کرده و به سوی توزیع محصولات غیرسهمیه بندی و پیگیری مسیر رشد و توسعه متفاوت روی آورد.

 بر این اساس شرکت به توزیع محصولات متنوع شرکت های گوناگون و تولید محصول پرداخت.  

 شرکت پخش پگاه در سال 1370 اقدام به خرید و سرمایه گذاری در شرکت کدبانو (دلپذیر) نمود تا علاوه بر توزیع محصولات سایر شرکت ها، به فروش و توزیع محصولات کارخانه کدبانو با برند دلپذیر بپردازد.

 در این زمان بسیاری از محصولات شرکت تولیدی نظیر ایران پوشک، فرات، گل پسند، مهرام، غرب استیل، یونیلور، بیسکوئیت حام، پاک نام، داداش برادر (آیدین)، ایران شکلات، شکلات ما و ... توسط این شرکت توزیع می گردید.

 بدون شک توزیع این محصولات ارزش افزوده زیادی را برای شرکت مادر، از حیث شهرت و آوازه کنونی آنان به همراه داشته است.  

 

مرحله سوم:

 سومین مرحله از تاریخچه شرکت پخش پگاه به سال های 1375 الی 1384 اختصاص دارد.

 مقطعی که شرکت در مسیر واردات و توزیع محصولات خارجی گام نهاد. در این دوران با توجه به گشایش های موجود در فضای اقتصادی کشور، امکان حضور شرکت ها و محصولات خارجی در بازار ایران تسهیل شد. بر این اساس، مدیران شرکت شرایط موجود را فرصتی مغتنم شمرده و به سمت واردات کالاهای خارجی در کنار توزیع کالاهای ایرانی روی آوردند.

 در این دوران بسیاری از کالاهای خارجی دارای برندهای مطرح در فرایندی قانونی توسط شرکت پخش پگاه وارد و در کشور توزیع شد. محصولات و کالاهایی نظیر صابون لوکس، محصولات داو، خمیر دندان سیگنال و کلوزآپ، شامپو سان سیلک، انواع باطری های انرجایزر و اورردی، محصولات دتول، انواع تیغ های سوپر مکس و آدامس اربیت از کمپانی بسیار معروف و مشهور ریگلی، برای اولین بار توسط شرکت پخش پگاه در ایران وارد و توزیع گردید.

 راه اندازی مراکز پخش در سراسر کشور از دیگر تحولات این مقطع زمانی بود. اولین مرکز پخش در سال 1377 در شهر همدان افتتاح گردید و پس از آن به سرعت در سایر شهرها توسعه یافت.

 

مرحله چهارم:

 سال 1385 سرآغاز شکل گیری چهارمین مرحله از تکامل شرکت پخش پگاه بود که تاکنون ادامه دارد.

 در این مرحله بر اساس تجربه چند دهه گذشته ناشی از همکاری با سایر شرکت ها تمرکز شرکت بر فروش و توزیع کالاهایی معطوف گردید که در مالکیت و انحصار خود سازمان بود. بر این اساس، توان عمده شرکت به سمت فروش و توزیع محصولات دلپذیر هدایت شد. لازم به ذکر است که محصولات دلپذیر از سال 1370 در سبد کالایی شرکت وجود داشت و در کنار آن محصولات خارجی و داخلی سایر شرکت ها در سبد محصولات شرکت توزیع می شدند.

 حرکت به سمت طراحی و تولید نرم افزار اختصاصی فروش و توزیع در قالب برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) از دیگر اقدامات اساسی شرکت در سنوات گذشته است.

 عمق و گستره این روند به گونه ای است که پخش پگاه از دیدگاه جامعه، به عنوان یکی از پیشروترین شرکت های بخش خصوصی در حوزه به کارگیری کامپیوتر و فناوری اطلاعات شناخته می شود. گواهی این ادعا را می توان در سرمایه گذاری هنگفت در شرکت طی سال 1364 جهت وارد کردن کامپیوتر PC به کشور ردیابی نمود به گونه ای که برای اولین بار فارسی کردن کامپیوتر و چاپگر در این شرکت انجام پذیرفت.

 در سال 1386 طراحی سیستم یکپارچه فروش و توزیع در شرکت آغاز گردید که تکامل، به روز رسانی مستمر و نهادینه سازی آن ادامه دارد.

پگاه و فن آوری اطلاعات

در سال 1364 به محض اینکه شرکت در جریان تولید PC در دنیا قرار گرفت اقدامات شناسایی و خرید آن را در دستور کار قرار داد و با کمپانی IBM ارتباط برقرار کرد و اولین کامپیوتر مدل PC را خریداری و از طریق دریافت مجوز ورود از شورای انفورماتیک، شرکت صاحب کامپیوتر شد.  و در سال های بعد در راستای اعتقاد به توانایی فن آوری اطلاعات در تسهیل امور و بهبود کارها، مدیریت شرکت سرمایه گزاری بیشتری برای تهیه کامپیوترها و وارد کردن اولین نت بوک های کشور اختصاص داد، به طوری که در سال 1373 فروشندگان شرکت عملیات ثبت فاکتور مشتریان را به کمک نت بوک های شرکت انجام می دادند!  این روند نوآوری فناوری، همچنان ادامه یافت تا این که در اواسط دهه 80، شرکت پخش پگاه، طراحی و پیاده سازی سیستم یکپارچه مدیریت منابع سازمانی (ERP) را شروع کرد. سیستمی که هم اکنون به خوبی از تمامی فرایندهای سازمانی پشتیبانی کرده و هماهنگی لازم را بین واحدها فراهم آورده است.